Mi a lépték és az arány?

A fogalmak jelentését mindannyian tudjuk, de tudjuk-e azt is, hogyan kapcsolódnak a belsőépítészethez?

Mielőtt tovább mennénk, tisztázzuk, miben különböznek egymástól. A lépték az egyik elem méretét viszonyítja a másikhoz.

A méretarányt általában egy tárgy vagy tér emberi testhez viszonyított méretére alkalmazzák. Például a standard munkalap magasságok és székek, kanapék, egyéb bútorok mérete az átlagember méreteihez igazodik.

Az aranymetszés alkalmazása

lépték arány - liadesign.hu
lépték arány - liadesign.hu

Az aranymetszés elengedhetetlen az emberi test arányainak leírásához, megtalálható számos híres műalkotásban, de a természetben is, valamint fontos eleme a design-nak is.

Általában az ilyen arányt tartalmazó tárgyakat esztétikusabbnak érezzük, így aztán az sem meglepő, hogy ez az arány a sikeres enteriőr kialakításának kulcsa is.

Hogyan alkalmazzuk az aranymetszést egy helyiség berendezésében?

Nézzünk egy példát: Osszuk két részre a helyiséget; lesz egy rész, amely a helyiség kétharmadát foglalja el, és egy kisebb, amely a fennmaradó egyharmadból áll. A nagyobb részbe a szoba fő bútorai kerülnek, mely egyértelművé teszi annak elsődleges funkcióját. A kisebb rész másodlagos felhasználásra szolgál, helyet kaphat itt alternatív ülőalkalmatosság vagy akár tároló.

A belsőépítészet, lakberendezés mégis inkább művészet, mint tudomány. Akinek „szeme van a tervezéshez”, képes a szabályok merev követése nélkül is egy arányos belső teret megalkotni. Amikor megtervezünk egy helyiséget, teszteljük a látványt úgy, hogy egy lépést hátralépve szemléljük az elemek közötti arányt!

Ha az elrendezés megfelelőnek tűnik, hagyjuk így, ha valami miatt még nem érezzük az egyensúlyt  módosítsuk az elrendezést!

A kontrasztok szerepe

Ha újra és újra ugyanazt az arányt követjük, az hamar unalmassá válhat. Fontos, hogy kontrasztot is használjunk, így a vizuális érdeklődést még jobban fenntarthatjuk.

Amikor különböző magasságú dizájnelemeket alkalmazunk, előfordulhat, hogy szemünk le-és fel ugrál, hogy minden információt befogadjon. Ennek eredményeként egy ilyen tér valószínűleg hosszabb ideig leköti a figyelmet, mint egy olyan, amelyen az összes dizájnelem egybeolvad.

nappali tér - liadesign.hu

Ne csak az elrendezésben használjunk kontrasztokat!

Amikor a léptékről és az arányokról beszélünk, általában nagyobb tervezési elemekre gondolunk, mint például a bútorok elhelyezése.

Ez azonban csak egy része az egységnek, az arányosság fontos az apróbb dekorációs elemek, tárgyak elhelyezése szempontjából is.  Ahhoz, hogy megfelelő arányt érjünk el, figyelni kell arra, hová, mekkora kép kerül a falra, vagy milyen méretű, formájú polcokat  tervezünk be a térbe.

Próbáljuk meg a dekorációs elemek csoportjait különböző magasságban és irányban elrendezni. A legjobb eredmény érdekében legcélravezetőbb lehet a páratlan számú csoportosítás, ez az elrendezés általában esztétikusabb.

Összefoglalva: Van néhány alapvető belsőépítészeti szabály, melyeknek érvényesülniük kell minden belső térben, függetlenül attól, ki milyen stílust preferál. Ezek egyike a betervezett elemek méretének és arányának figyelembe vétele, tudatos használata. Csupán néhány apró változtatással azonnal sokkal professzionálisabbá tehetjük otthonunkat.

decorilla.com, mymove.com

Amennyiben te is szeretnéd hasonló tervezési módszer segítségével berendezni otthonodat, keress meg bátran!