Mikor beszélhetünk időtlen desing-ról  egy belső tér esetében?

Bizonyára mindannyiunkkal előfordult már, hogy elővettünk egy akár 15-20 évvel ezelőtt kiadott lakberendezési magazint, és arra gondoltunk, ez az enteriőr akár a mai korban is megállná a helyét.

Vajon miért néznek ki egyes otthonok elavultnak és „fáradtnak”, míg mások mitől maradnak mindig frissek és naprakészek?

Nézzük, hogyan alakítsuk ki otthonunkat úgy, hogy a következő néhány évben ne tűnjön idejét múltnak!

Az időtlen design-nak megtartó ereje van. Nem ideiglenesnek alkották, soha nem tekintették divatnak vagy trendinek.

Ha azt szeretnénk, hogy otthonunk időtlen megjelenést kapjon, amely ma ugyanolyan friss és releváns, mint tegnap volt, és holnap is az lesz, akkor érdemes olyan mintákat, stílusokat és színeket keresni, amelyek „klasszikusnak” számítanak a lakberendezésben.

Teremtsünk otthont klasszikus stílusban!

A klasszikus stílus tartós. Ehhez a stílushoz érdemes ötletet meríteni a görög építészetből pl. oszlopok, csíkok, szobrok, mellszobrok és építészeti díszlécek felhasználásával.

Az időtlen design  legfontosabb kritériuma az, hogy belső tereket úgy kell kialakítani, hogy a „dekorációt” maga az építészet adja.

Hangsúlyozzuk a tiszta vonalakat és formákat, valamint a lakás természetes építészeti részleteit!

Az időtlen design főként természetes anyagokat használ; fát, köveket, téglát és természetes szálakat, például pamutot.

Fontos, hogy otthonunk sallangoktól mentes legyen, kerüljük az öncélú megoldásokat!

Az időtlen dizájn csendesen visszafogott, egyszerű és kifinomult, tökéletesen méretezett és arányos.

Fontos tudni, hogy akár összevonhatjuk a múlt, a jelen és a jövő tárgyait is. Pl. elhelyezhetünk a térben egy antik bútort egy semleges fal elé, egy nagy modern vagy kortárs művészeti alkotás alá, és csodálatosan fog kinézni.

Ha időtálló enteriőrt szeretnénk létrehozni, kerülni kell a túlméretezett, pufi kanapékat, valamint azokat, amelyek túlságosan letisztultnak tűnnek.

A szabály itt is érvényes: a kevesebb gyakran több!

Sokszor szóba kerül tervezéskor az év színe. Legyünk óvatosak, amikor az év színét építjük be otthonunkba! Ezek közül sok bár tetszetős, különleges, energikus, de nem állja majd ki az idő próbáját.

Ajánlom, hogy az év színe inkább kiegészítőkben, cserélhető, kisebb bútordarabok, esetleg textilek színeiben jelenjen meg az enteriőrben.

Válasszunk semleges színeket!

A semleges színek kihangsúlyozzák a teret anélkül, hogy túlterhelnék, zavarosnak mutatnák. A bézs, szürke és törtfehér meghatározóak ezekben az otthonokban, gyakran kiegészítve fehér színű díszlécekkel. Ezek az alapszínek tökéletes hátteret biztosítanak a klasszikus berendezési tárgyaknak, szobroknak, műalkotásoknak.

Ha unalmasnak találjuk a natúr színeket, választhatunk olyan klasszikus színeket is, mint a fekete, sötétkék és sötétzöld, melyeket aztán a világos semleges színekkel egészítünk ki.

A trendi színek pedig jöhetnek a kiegészítőkkel, fontos azonban vigyázni, hogy ne a trendi szín adja meg a szoba alaphangulatát.

Hogyan érhetjük el otthonunkban az időtlen design érzetét?

  • A háttérnek semlegesnek, letisztultnak kell lennie.
  • Hangsúlyozzuk ki a tiszta vonalakat és formákat, valamint otthonunk természetes építészeti részleteit.
  • A semleges színekhez adjunk hozzá klasszikus színeket, például sötétzöldet, sötétkéket és feketét.
  • Fektessünk be néhány antik bútorba. Minden 100 évnél idősebb bútor, még a reprodukciók is antiknak számítanak – így ezek ma már mindenki számára elérhetőek.
  • Használjunk merészebb mintákat, például csíkokat, kockákat , használjunk geometrikus formákat.
  • Használjunk természetes anyagokat; fát, követ és természetes szálakat.
  • Győződjünk meg arról, hogy a bútorok mérete a helyiség méretéhez igazodik, kerüljük a zsúfoltságot, rendetlenséget. Törekedjünk az egyszerűségre, a finom eleganciára.

vwartclub.com
pinterest.com
inspirationdesignbooks.com

Lakberendezési tervezéshez keress bizalommal!