Bár a belső terek megjelenésének fontos részét képezik a trendek, viszont ami ennél is fontosabb; a megfelelő térszervezés, a ritmus, a szimmetria, az aszimmetria.

Vizsgáljuk meg, miért kulcsfontosságú az aszimmetria otthonunk tervezésekor!

Mi is az aszimmetria?

Egyszerűen fogalmazva; az aszimmetria egyfajta egyensúly, melyet gyakran használnak a tervezésben. Amikor az emberek az egyensúlyt fogalomnak tekintik, általában ragaszkodnak a szimmetria  – vagy tükörképek – használatához a belső terekben.

Bár ezzel általában nem lehet mellélőni, viszont messze nem ez az egyetlen lehetőség, amelyből választhatunk.

Az egyensúlynak három különböző formája van, amelyeket a tervezés részeként beépíthetünk. Ezek a következők:

  • Szimmetrikus/formális egyensúly: Ez a fajta egyensúly úgy jön létre, hogy a helyiséget két részre osztjuk, amelyek tükrözik egymást. Tartalmazhat például egy nappalit, amelyben két kanapé található, köztük egy dohányzóasztal.
  • Aszimmetrikus/informális egyensúly: Ebben az esetben a helyiséget a hasonló formák, vonalak és színek ismétlődése egyensúlyozza ki, de nincs tükrözés vagy pontos duplikáció. Az aszimmetrikus stílusban kialakított nappaliban helyet kaphat egy kanapé, amelynek egyik végén asztal, a másikon állólámpa található.
  • Radiális egyensúly: A sugárirányú egyensúly a legritkábban használt lehetőség ezen a listán, mely szerint hasonló objektumokat egy közös középpont körül helyezi el. Leggyakrabban étkezőasztal-elrendezéseknél látható, ahol ugyanazt a széket használják végig.
aszimmetria

Most, hogy már tudjuk, mi az aszimmetria, fontos, hogy alaposabban megvizsgáljuk, miért, és hogyan használhatjuk a tervezés során.

aszimmetria2

Az aszimmetria változatos, és sokkal nagyobb vizuális élményt ad!

A szimmetrikus elrendezés hajlamos egyhangúvá válni az idő múlásával, míg az aszimmetrikus megjelenés képes folyamatosan fenntartani érdeklődésünket.
Valójában ennek pszichológiai alapja van, összefügg azzal, ahogy agyunk feldolgozza az információkat.
A szimmetrikus kialakítás tükröző hatása nagyon könnyen kitalálhatóvá teszi ezeket a helyiségeket.

Az aszimmetrikus terekben agyunknak kicsit tovább tart feldolgozni a látványt, így végül sokkal érdekesebbnek érezzük.

Az aszimmetrikus elrendezéssel könnyen felhívhatjuk a figyelmet egy-egy design elemre.

Szánjunk egy pillanatot arra, hogy gondoljunk egy olyan belső térre, ahol a tárgyak egymás tükörképei tökéletes szimmetriába állítva. Több mint valószínű, hogy olyan képek jelennek meg szemünk előtt, ahol impozáns nappalikat látunk dupla kanapéval, vagy egy hosszú étkezőasztalt két sor egyforma székkel. Az effajta szimmetria merevnek, unalmasnak tűnhet.

Ezzel szemben az aszimmetrikus belső tereket nem korlátozza az azonos tárgyak ismétlése, a kimért tökéletesség. Az elrendezés különbözőségének figyelembevétele az aszimmetria lehetővé teszi, hogy a teret egy kicsit lazábbnak, otthonosabbnak, belakottnak érezzük.

Az aszimmetrikus kialakítások leggyakrabban a nappali és étkezőkonyhákban érvényesülnek leginkább, hiszen itt adódik a legnagyobb tér a berendezési tárgyak változatos elhelyezésére.

Hogyan alkalmazzuk?

Ahhoz, hogy az aszimmetrikus tervezést helyesen használjuk, tudnunk kell, hogyan alkalmazzuk ezeket a koncepciókat saját otthonunkban. Bár erre nincs szigorú szabály, nézzünk azért néhány javaslatot a kezdéshez.

Legyen egy fókuszpont!: Ha az aszimmetrikus elemek, mint például a képen látható kandalló jelenti a fókuszpontot, építsük köré a design többi részét úgy, hogy a szoba látványa egyensúlyt sugalljon.

Lehet bármilyen méretű: az aszimmetriának nem kell mindig konkrét eltérést mutatnia, a szék ferdén forgatása is elegendő lehet, máris megtörjük a merev szimmetriát.

Páratlan számok használata: A páratlan számok szerinti csoportosítás nagyszerű módja az aszimmetrikus kialakításnak.

aszimmetria3

Meghatározó, iránymutató elemek: Ha aszimmetrikus egy tér, kulcsfontosságú, hogy néhány közös irányt is tartalmazzon, hogy egyensúlyt, harmóniát tudjunk teremteni. A helyes út az, ha a hasonló színű, formájú elemek ismétlődnek a térben.

Használjuk az érzéseinket!: Ügyeljünk arra, hogy az aszimmetrikus elemek milyen érzéseket keltenek bennünk.

Fontos, hogy az aszimmetrikus belső tér is egyensúlyt sugározzon.

Ennek érdekében elképzelhető, hogy a tervezés során néhányszor átrendezzünk majd a teret, amíg minden tárgy a megfelelő helyre kerül.

forrás: ridesigncenter.com, mymove.com, foter.com

Tény, hogy az aszimmetria a belsőépítészet egyik alapelve. Neked mi a véleményed az aszimmetriáról? Amennyiben te is szeretnéd hasonló tervezési módszer segítségével berendezni otthonodat, keress meg bátran!