Szimmetria – miért szereti az agyunk?

A szimmetria egyensúlyt és nyugalom érzetet teremt a belsőépítészetben is. A szimmetrikus tervezés hat tudatalattinkra, még akkor is, ha nem túlságosan direktek ahhoz, hogy első pillantásra tudatosan felismerjük őket.

Ha érdekel, hogy miért szeretjük annyira a szimmetrikus tereket, hogyan teremtsünk harmonikus hangulatot saját otthonunkban, olvasd el bejegyzésemet!

A szimmetria használatának legjobb módja az, ha egy építészeti elem kiindulópontként vagy középpontként szolgál, legyen szó kandallóról, egy pár egyforma ablakról vagy akár konyhai szigetről. Létrehozhatunk szimmetriát egy aszimmetrikus térben is mintával vagy képekkel a falakon, szőnyeggel vagy egyszerűen csak az ágy fejtámlájával a hálószobában.

szimmetria

3 fő dolgot vegyünk figyelembe!

  • Fókuszpont: A tervezés középpontja, az az elem, amely azonnal vonzza a tekintetet, amikor belépünk a szobába. Ez lehet kandalló, beépített tároló, konyhasziget, építészeti részletek.
  • Vizuális súly: Míg a fókuszpontnak a legnehezebb tárgynak kell lennie a szobában, kiegyensúlyozhatjuk, ha mindkét oldalát hasonló nehéz tárggyal keretezzük, pl egy kandalló, amelyet egymáshoz illő kanapék szegélyeznek.
  • Lépték és arány: Próbáljuk meg a tervezési elemeket arányban tartani a térrel és egymással. Pl. ha a méretekről van szó, törekedjünk olyan puff, ottomán betervezésére, mely a kanapé hosszának kétharmadát teszik ki, és használjunk olyan műalkotásokat, amelyek a fal háromötödét töltik ki.

A szimmetria harmóniát teremthet otthonunk minden helyiségében, a kis tereket pedig optikailag nagyobbnak és rendezettebbnek láttatja.

belső tér szimmetria

És most képzeljük el, hogy pontosan az arcunk közepén húzunk egy vonalat, és ezzel a vonallal kettészeljük arcunkat képzeletben. Minden bizonnyal azt fogjuk látni, hogy a jobb és a bal felünk – annak ellenére, hogy vannak kisebb eltérések – meglehetősen szimmetrikus.

Mivel ez a fajta egyensúly nagyon ismerős az életünkben, agyunk könnyebben feldolgozza a szimmetria látványát. A szimmetrikus belső tereket gyakran pihentetőbbnek és békésebbnek érezzük, mint művészileg aszimmetrikus társaikat. Ráadásul ahhoz, hogy egyensúlyt , harmóniát teremtsünk, könnyebb dolgunk van, mintha aszimmetriát alkalmaznánk a belső térben.

szimmetria3

A belső terek kialakítása során ne felejtsünk el időnként távol lépni attól a részlettől, amelyen éppen dolgozunk, és a teret tekintsük meg egészében. Ha úgy ítéljük meg, hogy a betervezett elemek nem elég szimmetrikusak, folytassuk a dizájnelemek elhelyezésének módosítását, amíg el nem éri a megfelelő összhangot, egyensúlyt.

Akár modern, akár klasszikus a stílusunk, használjuk a szimmetriát bátran! Agyunk kellemesnek találja, és ennek eredményeként hajlamosak vagyunk a szimmetrikus tereket vonzóbbnak tartani. Ami a belsőépítészet világát illeti, kulcsfontosságú szerepet kap az egyensúly, akár szimmetriát, akár aszimmetriát alkalmazunk.

forrás: decorpad.com, homesandgardens.com, mymove.com, pinterst, abiinteriors.co.uk, minottilondon.com