A skandináv stílus egyszerű és funkcionális, a fehér, a világos színek és a természetes fa kellemes és meleg hangulatot kölcsönöznek a térnek. A skandinávok imádják a természetet, sok időt töltenek a szabadban a zordabb időjárás ellenére is. A belső terekben is megjelenik a természet, szeretik a szobanövényeket, valamint gyakran jelennek meg egyedi, kézzel készített tárgyak otthonaikban.
A skandináv lakberendezés eredete
A skandináv stílus a második világháború utáni időszakban jött létre – Észak-Európában már sokkal régebben –, népszerűsége a közelmúltban jelentősen emelkedett.
Mivel a megjelenést a letisztult vonalak, az elegáns minimalizmus és az általános légies hangulat határozza meg, nem nehéz kitalálni, miért szeretik olyan sokan a skandináv hangulatú otthonokat.
Rengeteg csodás skandináv enteriőrfotót találunk az interneten, viszont rá kell jönnünk, ha magunknak szeretnénk megvalósítani, már nem is olyan egyszerű a helyzet.
Az alábbiakban összeállítottam egy listát a skandináv stílus meghatározó részletiről, és megosztok néhány tippet, melyek segítségül szolgálhatnak.
Válasszunk visszafogott színeket
A skandináv stílus tervezésekor nagyon fontos, hogy megfelelőképpen válasszuk meg a színeket. A jól kiválasztott színek kitűnő alapot adnak a design többi elemének, és segítenek azok összehangolásában.
A tér legyen világos és szellős
A világos színek fokozzák a hatalmas ablakokon át beáradó fényt, amelyre bizony nagy szükség van a hosszú, sötét telek miatt.
Ha a visszafogott színek mellett szeretnénk egy kicsit több színt is bevinni a térbe, adjunk hozzá hidegebb kéket, zöldet, sárgát vagy Millennial pinket, ezek különösen jól mutatnak a natúr fa bútorokkal.
A skandináv bútorok egyszerű sziluettek, letisztult vonalak, javarészt természetes anyagokra épülnek.
Funkcionális, kényelmes bútorok, praktikus tárolóhelyek, nyitott falipolcok jellemzik.
A skandináv lakberendezés alapelve: a kevesebb több
Az északi népek megtanulták, hogyan lehet kis területen is komfortosan élni, hiszen a nagy házak fűtési költsége a hideg éghajlat miatt tetemes összeget tenne ki.
Éppen ezért a skandináv lakásokban kiemelkedő szerepet kaptak a multifunkcionális bútorok. (galériaágyak alul íróasztallal, tárolással, ágyazható kanapék, rakásolható székek, gondosan megtervezett tárolási lehetőségek stb.)
A skandináv lakberendezés változatai; Svédország , Norvégia, Finnország, Dánia
A skandináv országokat gyakran egy csoportba vesszük, viszont a design szempontjából mutatnak eltéréseket.
A négy skandináv ország közül csak az első kettő található a Skandináv-félszigeten. Kulturális szempontból viszont Finnországnak és Dániának sok közös vonása van, melyek mellett saját nemzeti szokásaikat, stílusukat is megtartották.
Dánia híres kerámiáit, design székeit tengerjáró utazásaik ihlették, a famegmunkálásuknak erős hagyományai vannak.
Hans Wegner faragott tíkfa székei
A dán designt ezek a székek tették híressé, majd a 20. sz.-ban, amikor berobbantak a műanyagok, Verner Panton és Arne Jacobsen még tovább fejlesztette a székek tervezését, Panton megalkotta a világhírű Panton széket.
Otthonaikra különösen jellemző a kényelem, a melegség érzetének megteremtése. Ebben maximálisan segítenek a kellemes, puha tapintású gyapjú vagy kötött ágytakarók, vastag szőnyegek, kényelmes, geometriai vagy virágmintás díszpárnák.
Boldogságfokozó koncepcióként gyertyákat gyújtanak, begyújtanak a kandallóba, vendégeket hívnak, politikamentes témákról beszélgetnek, és kikapcsolnak minden zavaró elektromos eszközt.
Dániában ezt a bevált módszert hygge-nek (hüge) nevezik, mely a kutatások szerint nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a dán nép a legboldogabb nemzetek között lehessen.
A norvég design különc, játékos stílus, mely népművészeti hagyományokat , valamint a természet színeit és formáit alkalmazza enteriőrjeiben. Az egykori minimalizmust kanyargós, díszített darabokkal ötvözik, az egyedi, sajátos stílusuk egyik skandináv szomszéd stílusát sem utánozza.
Sokak számára talán a leginkább ismert skandináv stílus a svéd design, melynek bútorait jól ismerjük az IKEA áruházakból. Letisztult, elegáns, praktikus bútorait világszerte ismerik és kedvelik, mivel pénztárcabarát, így szinte mindenki megengedheti magának.
A finn designt a havas tájak, a mély tavak, a fenyveserdők inspirálják. Finnország a skandináv országok legészakibb részén fekszik, a terület éghajlata sokszor kihívást jelent lakóinak. 1835-ben a finn nemzeti mítoszok és legendák összeállítását, a Kalevala kiadását követően számos finn tervező pl. Eliel Saarinen építész alkotott romantikus, természet ihlette épületeket.
Az 1930-as években Alvar Aaltot is ezek az organikus formák ihlették tárgyai megalkotásában. A Savoy váza ívelt vonalait a tó hullámai inspirálták, vagy a mindenki által ismert Paimio-szék, melyet TBC-ben szenvedő betegek számára tervezett.
Egy másik, mindenki által ismert Alvar Aalto által tervezett mindennapi használati tárgy a Fiskars olló is.
Melyek a skandináv lakberendezés jellemzői?
Anyagok
A skandináv lakberendezésre jellemzőek a természetes anyagok, pl. a fa, a gyapjú, a bőr, a lenvászon, valamint jellemző a természet hangulatát megigézni a térben. Formatervezésük a tavakból, erdőkből, hegyekből inspirálódik, jellemzőek az organikus formák.
Meleg, puha, hangulatos textíliák
A finom természetes textúrájú, meleg textilek kellemes hangulatot kölcsönöznek a térnek. Kedvelt anyagok továbbá a pamut, juta vagy zsákvászon.
Színek
Fehérek és semlegesek
A skandináv stílus legjellemzőbb színe a fehér, és a természetes, tompa tónusok, pl. az erdőzöld, a narancs, a rózsaszín és kékek tompa árnyalatai. A minimalista skandináv stílus szereti a monokróm színek használatát, a bohó skandináv pedig kicsit erősebb, kicsit több színt használ.
Fények
A skandináv stílusú lámpákra, világítótestekre szintén a minimalizmus és a természetes anyagok jellemzőek. A lámpák melegséget, otthonosságot kölcsönöznek a térnek, a melegfényű izzóknak köszönhetően (kb 2700 K).
A helyiségekben több fényforrást is használnak, általános, és helyi fényeket, így – természetes fény hiányában is – igazán bensőséges az otthonuk. Jellemzően szeretnek egy-egy szép tárgyat, képet falilámpával kiemelni, mely alkalmazásával tetszetős fókuszpontot is létrehozhatnak. Állólámpa nélkül szinte elképzelhetetlenek szobáik, a kanapé vagy olvasófotel mellett elhelyezett állólámpák különleges hangulattal árasztják el a szobát.
Falak
A skandináv stílus jellemző felszínei világos árnyalatúak, a semleges és meleg bézsek mellett tompa világos zöldek, a sárgák árnyalatai is jellemzőek.
Bútorok
Jellemzőek bútoraikra a természetes anyagok, a tömörfa, a fehérre festett fa, filc, bőr, rattan, organikus formák. Számos bútorboltban kapható skandináv stílusú berendezés, de a legnépszerűbb, mindenki által ismert skandináv stílusú lakberendezési áruház az IKEA , melyet Ingvar Kamprad alapított egy svédországi kisvárosban, Älmhult-ben, 1943-ban. Eleinte csak katalógusból rendelhető termékeik voltak, mára már globális lakberendezési márka, mely megfizethető árakat, kedvelt designt kínál az embereknek.
Tévhitek a skandináv lakberendezéssel kapcsolatban
Ha beírod a Google keresőbe azt, hogy skandináv design, többnyire szinte azonos kép jelenik meg, amelyeknél fehérek vagy világos szürkék a falak, ugyanilyen színtelenek a textilek, bútorok. Bár kétségtelen, hogy ezek jellemzik leginkább a skandináv stílust, azért vizsgáljuk meg kicsit jobban is a stílus jellemzőit.
Az is valóban igaz, hogy a skandinávok szeretik a természetet, és a lakások is ezt tükrözik, szeretik az erdő színeit, a földszíneket, még az ágyneműkben is fellelhetők ezek a színek, organikus minták. Azzal sem állítottam valótlant, amikor arról írtam, hogy alapvetően a természetes anyagok használata jellemző a stílusra.
Nézzünk meg azonban néhány példát arra is, amikor nem természetes anyagokat használnak a skandináv lakberendezésben.
Jó példa erre az 1950-es években Eero Saarinen finn tervező által készített bútorok, a tulipán szék és asztal, amelyek ma is népszerűek.
Vagy vegyük példának az 1967-ben Verner Panton által megalkotott rakásolható Panton széket, mely egyetlen darab műanyagból készült, és mely ma is szintén nagyon népszerű.
A század közepén számtalan skandináv tervező használt bútoraihoz műanyagot és fémet is.
Mivel a műanyag nem fenntartható, egyre inkább elterjedt az újrahasznosított műanyag alapanyagú skandináv bútorok gyártása, mely ma már jellemző számos IKEA termékeire is.
Skandináv lakberendezési tippek a szakértőtől
Egy fontos dolog, amit a skandináv lakberendezés nem tűr, az a zűrzavar. A tereket rendezzük be úgy, hogy se sok, se kevés ne legyen, tehát a mottó a „pont megfelelő” legyen. Vásároljunk jó minőségű, praktikus bútorokat, világítótesteket. Használj természetes anyagokat, fát, szobanövényeket, textíliákat, vásznat, vagy környezetbarát és fenntartható anyagokat.
A semleges színek használatáról már sok szó esett, de ne feledkezz el a kontrasztról mely segítségével érdekesebbé, optikailag tágasabbá varázsolhatod a teret. Nézz meg néhány enteriőr fotót, ahol a halványabb színek erős tónusú, színű kiegészítőkkel, függönyökkel lámpákkal állnak szemben, így erősítve a stílus sokoldalúságát, különlegességét. A fehérek, bézsek szürkék mellé bátran használj színeket, formákat, textúrákat, geometriát.
És ha valóban kényelmes, meleg hangulatú szobára vágysz, adj hozzá egy kis hygge-t…
A skandináv stílus a funkció és design egyesítésével a kényelemre összpontosítva alakult ki, ennek ellenére esztétikus terek megtervezése nehezebb lehet, mint amilyennek első pillantásra tűnik.
Ha szereted a skandináv stílust, akkor nincs okod félni tőle, alkalmazd a lakberendezésben a leírt tippek szerint!
További érdekes cikkek a skandináv lakberendezésről:
Amennyiben mégis elakadnál, és segítségre lenne szükséged, keress bátran elérhetőségeimen!